AVAMINE 30.01

Tammsaare pargis avatakse teatrikunstnike näitus aktsiooniga julgusest ja ilust. Aktsioonis osalevad endise Paide Teatri näitlejad Maria Paiste ja Kirill Havanski.

30. jaanuaril kell 16.00 avatakse A.H. Tammsaare pargis Uue turu platsil Eesti Lavastuskunstnike Liidu näitus 1:10 SUHE ÜKS KÜMNELE. Mae Kivilo kureeritud näitusel esitletakse makette ning fotosid kaheteistkümne teatrikunstniku auhindu pälvinud ning publikumenu kogunud teostest.

“Näituse eesmärk on tuua fookusesse teatrikunstnik kui looja, kes annab lavastusele näo. Teatrikunstniku võimuses on tõlkida lavastuse idee materjalide, värvide ja faktuuride keelde. Neid ühendades loob teatrikunstnik ruumi, kus kõik on kaalitud. Iga pisiasi on kõnekas ja oluline osa lavastuse omailmast. Vähem tähtis ei ole näitleja seljas olev kostüüm. See on lähim ruum, mis ümbritseb tegelaskuju ja toetab näitlejat rolli loomisel. Seega on teatrikunstniku töö mateeria komponeerimine. Komponeerimine on teisisõnu tegelemine suhtega. Valguse ja pimeduse suhtega. Tiheduse ja hõreduse suhtega. Kauguse ja läheduse, soojuse ja kõleduse, õrnuse ja räiguse suhtega laval materjalide ja esemete kaudu. Ja ka laval olevate esemete ja kostüümi suhtega nende puudumisse, ehk olukorda, kus laval ei ole esemeid, on ainult alasti näitleja ja mõte”, sõnab kuraator Mae Kivilo.

Näituse pealkiri, 1:10 SUHE ÜKS KÜMNELE, tuleneb olulisest etapist lavakujunduse loomisel. Selleks on lavastuse maketi valmistamine, mis tihtipeale luuakse suhtega 1:50.

Suhe 1:10 tähendab, et 10 cm maketil tähistab 1 meetrit laval.

Näitusel on väljas fotod kaheteistkümne auhindu pälvinud ning publikmenu kogunud teatrikunstniku teostest ning Mirjam Kalamehe loodud maketid.

Näitusel esinevad Arthur Arula, Ene-Liis Semper, Iir Hermeliin, Jaagup Roomet, Kairi Mändla, Kristiina Põllu, Laura Pählapuu, Liina Keevallik, Lilja Blumenfeld, Pille Jänes, Rosita Raud ja Reili Evart.

Näitusega Tammsaare pargis tähistab Eesti Lavastuskunstnike Liit oma 30. tegutsemisaastat. See on kuues näitus Eesti Lavastuskunstnike Liidu näitusesarjast ”1: 10”, mis kümne aasta jooksul (2017 – 2027)  tutvustab  lavastuskunstnike loomingut igal korral erinevast vaatepunktist.

Näituse meeskonda kuuluvad Mae Kivilo, Emma Pipi Penelope Visnap, Pärtel Tall, Siim Vahur, Indrek Koff, Enno Innos, Aimur Takk, Marge Martin ning Mirjam Kalamees.

Näituse pidulik avamine leiab aset 30.01 kell 16:00 aktsiooniga julguse ja ilu teemal. Aktsioonis osalevad endise Paide Teatri näitlejad Maria Paiste ja Kirill Havanski.

Näituse avamine algab Tammsaare pargis Uue Turu platsil ning jätkub traditsioonilisemas võtmes Estonia teatri talveaias.

Näitus on avatud 30. jaanuarist 28.veebruarini 2023.

Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital, Eesti Lavastuskunstnike Liit, Eesti Kunstnike Liit, Tallinna Linn, Borg, Digiprint