LAVA TAGA

Näitlejad astuvad lavale igal õhtul kell seitse. Tallinnas, Tartus, Narvas, Pärnus, Viljandis, Rakveres, Kuressaares. Vahel Vargamäel, Otepää linnamäel, Tahkuna tuletornis, Simisalu rabas. Vahel kell neli hommikul, vahel mõnel päevasel etendusel, aga enamasti kell seitse õhtul.

Teatri argipäeval on kindel rütm. Proov algab kell üksteist ja kestab kolmeni. Siis on lõunapaus. Esimesed näitlejad lähevad grimmituppa kella viie paiku. Samal ajal valmistavad lavameistrid, rekvisiitorid ja etenduse juhid lava ette õhtuseks etenduseks.

Lavameistrid paigaldavad põrandakatte, toovad kohale ja kinnitavad seinad ja mööbli. Lava kohal olevate stangede külge riputatakse lavakardinad või dekoratsioon. Samal ajal tegelevad valgustehnikud prožektoritega, heli- ja videotehnikud veavad kaableid ning paigaldavad vajalikku tehnikat. Kiire askeldamine käib ka kostüümilaos. Riieturid on näitlejate kostüümid juba varakult garderoobidesse valmis pannud. Mõnikord tuleb näitlejal etenduse käigus nii kiiresti kostüümi vahetada, et garderoobi ei jõua minna. Sel juhul paneb riietur vajalikud riideesemed lavale või lava kõrval kokkulepitud kohta. Väga kiireteks vahetusteks tuleb riietur näitlejale appi. Samal moel seisab lava kõrval grimeerija, et aidata parukas näitlejale pähe või teha muudatusi grimmis.  Igal esemel, ka kõige väiksemal pliiatsijupil või taskurätil, on laval oma kokkulepitud ja kindel koht, et näitleja selle õigel hetkel kasvõi kinnisilmi kätte leiaks.

Etenduse alustamiseks annavad saaliteenindajad etenduse juhile märku, et publik on kogunenud ja saal on etenduseks valmis. Etenduse juht annab omakorda märku näitlejatele, valgustajatele, helitehnikutele ja lavameistritele ning etendus võib alata.

Pärast etenduse lõppu lähevad näitlejad grimmituppa grimmi maha võtma. Kostüümid pannakse puule ja pessuminevad asjad antakse kostümeerijale. Lavameistrid pakivad kokku seinad ja keeravad rulli põrandakatte, mööbel, rekvisiit, juhtmed ja tehnika korjatakse kokku ja pannakse korralikult oma kohale ootama järgmist etendust. Kõige viimasena lahkub teatrist riietur jättes pesumasinad sahinal pesema, et varahommikul saaks sokid-sukad ja pluusid-särgid kuivama riputada ning õhtuseks etenduseks ära triikida.

Näituse kuraator Mae Kivilo ja fotograaf Siim Vahur käisid 2022. aasta kevadsuvel pildistamas etenduse-eelseid hetki ja lavatagust õhustikku. Fotod on tehtud Rahvusooper Estonias, Ugala teatris, Draamateatris, Noorsooteatris, Vanemuise teatris, Kolkja külas ja Endla teatris.